История, обществоведение

История, обществоведение

Воронович Венера Михайловна, методист высшей категории.
Телефон 285 78 26.

Квалификационный экзамен

Методическая работа

Республиканский банк данных учителей квалификационной категории «учитель-методист»

Нормативное, правовое, учебно-методическое обеспечение

Видеопанорама «Профильное обучение глазами учителей»

Методические материалы и разработки

Методические материалы и разработки (повышенный уровень)

• Касцюшка Яўген Яўгенавіч, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства вышэйшай кваліфікацыйнай катэгорыі ДУА «Гомельская Ірынінская гімназія»:

Матэрыял да урока «Сусветныя палітычныя ідэалогіі». Грамадазнаўства, 10 клас, павышаны ўзровень.
«Праекты станаўлення новай беларускай дзяржаўнасці ў пачатку ХХст. як ідэалагічная і гістарычная праблема». Матэрыял да урока «Спробы самавызначэння Беларусі пасля Кастрычніцкай рэвалюцыі». Гісторыя Беларусі: 9, 10 класы; павышаны ўзровень.

Рэспубліканскі вочна-завочны конкурс метадычных распрацовак «Урок для дарослых як эфектыўная форма павышэння прафесійнага майстэрства настаўніка гісторыі і грамадазнаўства». Вынікі

• Уроки для взрослых дипломантов  конкурса
  • «Паўстанне 1863 – 1864 гг.» (гісторыя Беларусі, 8 клас): выкарыстанне метадаў «ажыўлення гісторыі» на ўроку ў кантэксце антрапалагічнай гісторыі». І. В. Соркіна,  настаўнік ДУА «Гімназія № 6 г. Гродна», кандыдат гістарычных навук, дацэнт
  • «Грамадзянская вайна у Расіі (сусветная гісторыя, 10 клас): метады і прыёмы работы з медыятэкстамі». І. В. Лазаковіч, настаўнік-метадыст  ДУА  «Гімназія № 3 г. Бабруйска»; А. М. Пазднякова, настаўнік вышэйшай катэгорыі ДУА «Сярэдняя школа № 10 г. Бабруйска».
  • «Адукацыя» (грамадазнаўства, 10 класс, павышаны узровень): Асаблівасці арганізацыі адукацыйнага працэсу па вучэбным прадмеце  «Грамадазнаўства» на павышаным узроўні».
    І. Б. Клак, настаўнік-метадыст ДУА «Гімназія № 1 г. Ваўкавыска»
  • «Суд над германскім акупацыйным рэжымам (гісторыя Беларуси, IX класс, «Германскі акупацыйны рэжым»): выкарыстанне сродкаў візуалізацыі інфармацыі у ролевай гульні».
    В. М. Буката, настаўнік вышэйшай катэгорыі  ДУА «Сярэдняя школа № 1 г. Ліды»
  • «Карманныя грошы: за і супраць» (грамадазнаўства, 10 класс). Ж. В. Малахоўская, настаўнік вышэйшай катэгорыі ДУА «Жодзінская жаночая гімназія».

Республиканская творческая группа учителей истории и обществоведения

Методические и дидактические материалы членов творческой группы учителей истории и обществоведения

Cеминар-практикум республиканской творческой группы учителей истории и обществоведения «Реализация компетентностного подхода в обучении истории и обществоведению через использование интерактивных упражнений и заданий» (16-17 октября 2019 г.).

Республиканская творческая группа учителей истории и обществоведения по развитию интеллектуальных и творческих способностей учащихся

Семинар-практикум республиканской творческой группы учителей истории и обществоведения «Развитие интеллектуальных и творческих способностей учащихся на уроках истории и обществоведения» (02-03 октября 2019 г.). Материалы участников семинара.

IX Калядны фестываль педагагічнага майстэрства «Педагагічныя тэхналогіі – сучасна, эфектыўна, рэзультатыўна»! (26-27 снежня 2019 г.)

Мастер-классы учителей истории и обществоведения на IX Рождественском фестивале педагогического мастерства (26-27.12.2019)

Семинары

Повышение квалификации «Реализация содержания и современных методических подходов в преподавании предметов на базовом и повышенном уровнях» для учителей истории и обществоведения (10.02.-14.02.2020)

Смаленскія сустрэчы. Варанович В.М., метадыст ДУА “Акадэмія паслядыпломнай адукацыи”

Олимпиады по истории и обществоведению. III этап, 2020 г.

Республиканские олимпиады по истории и обществоведению. Заключительный этап (март 2019 г.).